Isonkyrön seurakunta

https://www.isonkyronsrk.fi/

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

27,4 %

Äänestäneitä 895
Äänioikeutettuja 3270

Ennakkoäänestysprosentti

16,9 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

26,3 %

Äänestäneitä 30
Äänioikeutettuja 114

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 19 kpl
Valituista uusia 7 kpl
keski-ikä vuotta 51 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Sirkku Rinnekari FM 23 Keskustalaisen seurakuntaväen valitsijayhdistys ehdokaslista 382,00 * 70
Juhani Leskelä mv. eläkeläinen 7 Kokoomuksen ehdokaslista 245,00 * 48
Esko Salonen TkK, opiskelija 41 Seurakuntaväen lista ehdokaslista 237,00 * 41
Väinö Pollari agrologi, syytinkiläinen 21 Keskustalaisen seurakuntaväen valitsijayhdistys ehdokaslista 191,00 * 53
Miira Karhu käsityön ammattiopettaja, vastaava neuvoja 14 Keskustalaisen seurakuntaväen valitsijayhdistys ehdokaslista 127,33 * 38
Ullamaija Tiitinen apteekkari 10 Kokoomuksen ehdokaslista 122,50 * 41
Iris Silvennoinen  opettaja, opiskelija 43 Seurakuntaväen lista ehdokaslista 118,50 * 28
Heikki Ojala eläkeläinen 19 Keskustalaisen seurakuntaväen valitsijayhdistys ehdokaslista 95,50 * 37
Pasi Myllyniemi tuotepäällikkö 8 Kokoomuksen ehdokaslista 81,67 * 32
Eeva Iivari  opettaja 35 Seurakuntaväen lista ehdokaslista 79,00 * 26
Veli-Matti Ojaluoma  opiskelija 20 Keskustalaisen seurakuntaväen valitsijayhdistys ehdokaslista 76,40 * 37
Eeva-Leena Kauppinen eläkeläinen 15 Keskustalaisen seurakuntaväen valitsijayhdistys ehdokaslista 63,67 * 35
Marja Vaismaa  koulunkäynninohjaaja 12 Kokoomuksen ehdokaslista 61,25 * 29
Mauno Hölsö  linja-auton kuljettaja 34 Seurakuntaväen lista ehdokaslista 59,25 * 21
Johanna Yliviitala toiminnanjohtaja, diakoni 25 Keskustalaisen seurakuntaväen valitsijayhdistys ehdokaslista 54,57 * 27
Juha Korvola yrittäjä 5 Kokoomuksen ehdokaslista 49,00 * 27
Eila Rantala  mv, eläkeläinen 22 Keskustalaisen seurakuntaväen valitsijayhdistys ehdokaslista 47,75 * 20
Kaisa Jouppi eläkeläinen 36 Seurakuntaväen lista ehdokaslista 47,40 * 21
Aila Ojala  perhetyöntekijä 18 Keskustalaisen seurakuntaväen valitsijayhdistys ehdokaslista 42,44 * 18

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varalla olevat luottamushenkilöt

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Esa-Matias Heinonen   kuvatait.opettaja eläkeläinen 3 Kokoomuksen ehdokaslista 40.8333 21
Esko Petäjä opettaja 40 Seurakuntaväen lista ehdokaslista 39.5 20
Pentti Hänninen insinööri, vanhempi suunnittelija 13 Keskustalaisen seurakuntaväen valitsijayhdistys ehdokaslista 38.2 17
Maria Ikola   kasvintuotannon asiantuntija 4 Kokoomuksen ehdokaslista 35.0 14
Elina Knaapi   last.tarh.op 16 Keskustalaisen seurakuntaväen valitsijayhdistys ehdokaslista 34.7273 14
Annika Nuuja   diakonissa 39 Seurakuntaväen lista ehdokaslista 33.8571 17
Harri Niemi   opettaja 17 Keskustalaisen seurakuntaväen valitsijayhdistys ehdokaslista 31.8333 12
Ilmo Haapala agrologi 2 Kokoomuksen ehdokaslista 30.625 10
Satu Hangassalo   diakoni, erityisluokan opettaja 33 Seurakuntaväen lista ehdokaslista 29.625 12
Maria Tirkkonen   tradenomi 24 Keskustalaisen seurakuntaväen valitsijayhdistys ehdokaslista 29.3846 4
Raili Varo   lehtori, eläkkeellä 28 Perusseurakuntalaiset ehdokaslista 28.0 24
Ulpu Romu-Assinen   myyntipäällikkö 9 Kokoomuksen ehdokaslista 27.2222 9
Tuula Keltto   eläkeläinen, lähihoitaja 37 Seurakuntaväen lista ehdokaslista 26.3333 10
Eeva-Liisa Lepistö   apulaisrehtori 6 Kokoomuksen ehdokaslista 24.5 9
Mika Kujanpää   talonrakentaja, kirvesmies 38 Seurakuntaväen lista ehdokaslista 23.7 10
Arto Uusihaka   yrittäjä, ylipanostaja 11 Kokoomuksen ehdokaslista 22.2727 5
Minna Uimonen   lehtori 44 Seurakuntaväen lista ehdokaslista 21.5455 8
Juha-Matti Arola   dipl.ins., asiantuntija 31 Seurakuntaväen lista ehdokaslista 19.75 7
Hannele Saloranta   ekonomi 42 Seurakuntaväen lista ehdokaslista 18.2308 7
Helli Engman-Satamo   eläkeläinen 32 Seurakuntaväen lista ehdokaslista 16.9286 5
Soili Alanne   ravitsemusterapeutti, kehittämissuunnittelija 30 Seurakuntaväen lista ehdokaslista 15.8 4
Markus Karhu   yrittäjä 26 Perusseurakuntalaiset ehdokaslista 14.0 3
Ville Vuorenmaa   29 Perusseurakuntalaiset ehdokaslista 9.33333 1
Veli-Pekka Sepänmäki   27 Perusseurakuntalaiset ehdokaslista 7.0 0

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Seurakunnassa ei ole seurakuntaneuvoston vaaleja